Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościStary-nowy przewodniczący. Koalicji w radzie nie ma, część radnych PiS poparła KO?

Stary-nowy przewodniczący. Koalicji w radzie nie ma, część radnych PiS poparła KO?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Stary-nowy przewodniczący. Koalicji w radzie nie ma, część radnych PiS poparła KO?
Rada Miasta Konina

Wiesław Steinke podczas pierwszej sesji nowej kadencji wybrany został Przewodniczącym Rady Miasta Konina. Wszystko na to wskazuje, że część radnych PiS poparła nie swojego kandydata, ale kandydata KO.

W poniedziałek odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Konina. Zaprzysiężeni na niej zostali nowi radni oraz prezydent Piotr Korytkowski. Najciekawsze były jednak wybory nowego przewodniczącego.

Została wybrana, nie obejmie mandatu

Kandydatury były trzy: Wiesław Steinke (KO), Zenon Chojnacki (PiS) i Tomasz Andrzej Nowak (Obywatele Konina). Zwyciężył Steinke, co oznacza dla niego powrót po pięciu latach na to stanowisko. W 2019 roku Steinke zrezygnował z bycia przewodniczącym, wyprzedzając tym samym głosowanie w sprawie jego odwołania.

Ciekawe były jednak wyniki głosowania. Wiesława Steinke poparło piętnastu radnych, Zenona Chojnackiego pięciu, a Tomasza Andrzeja Nowaka – dwóch. Za tą ostatnią kandydaturą głosowali zapewne obecni na sesji radni Obywateli Konina: sam Nowak i Jarosław Lewandowski. Nieobecna była Monika Piguła, która w poniedziałek ogłosiła, że zrezygnuje ze swojego mandatu. – Decyzja ta wynika z nieoczekiwanych osobistych okoliczności – napisała na swoim profilu FB. Jej miejsce zajmie najprawdopodobniej Jarosław Derdziński.

Radni PiS głosują za KO?

Zaledwie pięć głosów zdobył Zenon Chojnacki, choć PiS ma w radzie aż osiem szabel. To oznacza, że co najmniej trzech radnych tej formacji poparło kandydaturę Wiesława Steinke. – Widocznie kandydatura, która została zgłoszona, nie była do końca przedyskutowana w samym klubie – ocenił tę sytuację prezydent Piotr Korytkowski.

Za Wiesławem Steinke głosowali ponadto najprawdopodobniej (bo głosowanie było tajne) również radni KO i Wspólnego Konina. Pozostałe dwa głosy albo zapewnili także radni PiS, albo Piotr Czerniejewski z Nowej Lewicy i niezrzeszony Jarosław Sidor. To oznacza, że w radzie nie doszło do zawiązania żadnej trwałej i formalnej koalicji.

Pełnimy rolę konstruktywnej opozycji. Żadne rozmowy odnośnie zawiązania koalicji się nie toczą – powiedział portalowi LM.pl Maciej Nowicki, kandydat Obywateli Konina w wyborach na prezydenta miasta.

Pewne ustalenia mamy. Będą one pokazywane na sesjach i na komisjach – stwierdził natomiast Piotr Korytkowski.

Wybrali dwóch z trzech wiceprzewodniczących

Bliżej do KO, niż do Obywateli Konina, wydaje się być Piotrowi Czerniejewskiemu z Nowej Lewicy. Zgłoszony został jako jeden z kandydatów na wiceprzewodniczącego Rady Miasta Konina. Zrobiła to radna KO Urszula Maciaszek. Maciej Nowicki zaś powtórzył w rozmowie z portalem LM.pl, że klub Obywateli Konina liczyć będzie trzech radnych, co oznaczałoby, że Czerniejewski do niego nie dołączy. Choć jeszcze podczas wieczoru wyborczego obie strony przyznały, że takie rozmowy się toczyły.

Czerniejewski ostatecznie wiceprzewodniczącym nie został, dostał jedynie jedenaście głosów. Radni odrzucili też kandydaturę Tomasza Andrzeja Nowaka z KO (siedem głosów za). Funkcję objęli Zenon Chojnacki z PiS (siedemnaście za) i Emilia Wasielewska ze Wspólnego Konina (szesnaście za). Wcześniej radni zdecydowali o rozszerzeniu liczby wiceprzewodniczących do trzech. Ten trzeci wybrany ma zostać na kolejnej sesji.

Podczas inauguracyjnej sesji radni wybrali również skład Komisji Rewizyjnej. Jej przewodniczącym został Robert Popkowski z PiS – zgodnie ze zwyczajem, w którym to stanowisko obejmuje radny z klubu opozycji. Radni uchwalili również wynagrodzenie prezydenta miasta, przyjmując maksymalne dopuszczalne przez prawo stawki składników jego pensji.

Kolejna sesja zaplanowana została na ostatni tydzień maja.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole